Conform G4Media: Victoria Stoiciu solicită modificarea Constituției pe fondul crizei politice
nnSenatoarea Victoria Stoiciu a cerut, vineri, modificarea Legii Fundamentale a României, invocând criza politică prelungită care afectează țara. Fosta social-democrată propune adoptarea modelului german al „moțiunii de cenzură constructive”, un mecanism prin care un guvern nu poate fi demis decât dacă se desemnează, simultan, un nou executiv.nn„Cine dărâmă un guvern trebuie să fie capabil să construiască altul. Criza pe care o traversăm nu este un accident. Este simptomul unei arhitecturi constituționale care permite iresponsabilitatea politică și chiar o premiază. Putem da jos un guvern fără să avem nici cea mai vagă idee despre ce urmează”, a transmis senatoarea Victoria Stoiciu, pe pagina sa de Facebook.nnPropunerea senatoarei vizează eliminarea posibilității ca un guvern să fie înlăturat fără a exista o alternativă clară și o majoritate parlamentară asigurată pentru formarea noului executiv. Stoiciu subliniază că acest sistem, aplicat în Germania, „nu poți răsturna un guvern fără să alegi, în același vot și cu majoritate absolută, pe cel care îi va lua locul”.nn
Modelul german al moțiunii de cenzură constructive
nnVictoria Stoiciu a explicat că adoptarea modelului german ar genera o schimbare de paradigmă în sfera politică românească. „Logica lui este simplă: nu poți răsturna un guvern fără să alegi, în același vot și cu majoritate absolută, pe cel care îi va lua locul. Cine vrea să dărâme trebuie să dovedească mai întâi că poate construi. Știu, pentru asta trebuie schimbată Constituția, iar revizuirea constituțională nu este ușoară”, a precizat senatoarea.nnAceastă intervenție survine într-un context politic dificil, marcat de eșecul negocierilor pentru formarea unui nou Guvern. Președintele a anunțat că negocierile au eșuat, în urma schimbării de poziție a Partidului Național Liberal (PNL) privind susținerea unui guvern minoritar condus de PSD.nn
Criza politică persistentă în România
nnDe la începutul lunii mai, România se confruntă cu o criză politică acută, declanșată după demiterea Guvernului Ilie Bolojan printr-o moțiune de cenzură susținută de PSD și AUR. Ulterior, PNL și USR au declarat că nu vor mai guverna alături de PSD, în timp ce PSD a reiterat dorința refacerii coaliției de guvernare anterioare.nnÎn cursul acestei perioade, președintele a propus doi posibili premieri: Eugen Tomac, care a intenționat să formeze un „guvern tehnic” compus din specialiști, și liberalul Adrian Veștea, a cărui propunere de Guvern a fost respinsă de Parlament. Eșecul acestor demersuri subliniază dificultățile în a ajunge la un consens politic pentru formarea unui nou executiv funcțional.
Sursa: G4Media
